DR 12.5mm 15XD SC AlCrN CLNT HP B271HPG
- Item Code: KEN 5506138
- Mfg Part No: 5506138
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $936.78/EA
Description
DR 12.5mmx8.7008inx10.8661in 15XD Shank Diameter: 13.0MM Solid Carbide Coolant Thru
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2F |
|---|---|
| Application | HIGH PERFORMANCE |
| Coating | AlCrN |
| Diameter | .4921 (12.5mm) |
| Flute Length | 8.7008in |
| Length | 15XD |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 10.8661in |
| Grade | KCPK20 |
| Brand | Kennametal |
| Coolant Through | Y |