DR 12.5mm 20XD SC AlCrN CLNT HP B272HPG
- Item Code: KEN 5506360
- Mfg Part No: 5506360
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $1,070.12/EA
Description
DR 12.5mmx11.1811inx13.4252in 20XD Shank Diameter: 13.0MM Solid Carbide Coolant Thru
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2F |
|---|---|
| Application | HIGH PERFORMANCE |
| Coating | AlCrN |
| Diameter | .4921 (12.5mm) |
| Flute Length | 11.1811in |
| Length | 20XD |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 13.4252in |
| Grade | KCPK20 |
| Brand | Kennametal |
| Coolant Through | Y |