DR 13.1mm 20XD SC AlCrN CLNT HP B272HPG
- Item Code: KEN 5506363
- Mfg Part No: 5506363
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $1,076.91/EA
Description
DR 13.1mmx11.8898inx14.3701in 20XD Shank Diameter: 14.0MM Solid Carbide Coolant Thru
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2F |
|---|---|
| Application | HIGH PERFORMANCE |
| Coating | AlCrN |
| Diameter | .5157 (13.1mm) |
| Flute Length | 11.8898in |
| Length | 20XD |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 14.3701in |
| Grade | KCPK20 |
| Brand | Kennametal |
| Coolant Through | Y |