DR 12.5mm 25XD SC AlCrN CLNT HP B273HPG
- Item Code: KEN 5511958
- Mfg Part No: 5511958
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $1,304.04/EA
Description
DR 12.5mmx13.6220inx15.9843in 25XD Shank Diameter: 13.0MM Solid Carbide Coolant Thru
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2F |
|---|---|
| Application | HIGH PERFORMANCE |
| Coating | AlCrN |
| Diameter | .4921 (12.5mm) |
| Flute Length | 13.6220in |
| Length | 25XD |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 15.9843in |
| Grade | KCPK20 |
| Brand | Kennametal |
| Coolant Through | Y |