SC FIN3FL 11.7x12x13x73 R0.33
- Item Code: KEN 5536128
- Mfg Part No: 5536128
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $250.67/EA
Description
Product Group: C2 | Brand: KMT | ANSI Catalog: MT60144564 | Grade: KCPM15
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .013 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.5118 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .4606 in |
| Diameter (Metric) | 11.7mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 2.8740 (73mm) |