SC FIN 3FL 15.7x16x17x82 R0.33
- Item Code: KEN 5536170
- Mfg Part No: 5536170
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $377.35/EA
Description
Product Group: C2 | Brand: KMT | ANSI Catalog: MT60144599 | Grade: KCPM15
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .013 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.6693 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6181 in |
| Diameter (Metric) | 15.7mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 3.2283 (82mm) |