SC FIN 3FL 19.7x20x21x92 R0.4
- Item Code: KEN 5536172
- Mfg Part No: 5536172
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $515.89/EA
Description
Product Group: C2 | Brand: KMT | ANSI Catalog: MT60144606 | Grade: KCPM15
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0157 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.8268 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .7756 in |
| Diameter (Metric) | 19.7mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 3.6220 (92mm) |