CCMT2152FP KCP25B
- Item Code: KEN 5537378
- Brand: KENNAMETAL
- Mfg Part No: 5537378
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $21.07/EA
Description
SCREW ON FP LIGHT FINISHING INSERT KCP25B CCMT2152FP KCP25B
Tech Specs
Back To Top| Brand | KENNAMETAL |
|---|---|
| Chipbreaker | FP |
| Coating | TiCN |
| Grade | KCP25B |
| Included Angle | 80 |
| Insert Hand | N - Neutral |
| Insert Length (Decimal / mm) | .254in / 6.45mm |
| Insert Material | Carbide |
| Insert Shape | DIAMOND |
| Size | 21.52 |
| Style | CCMT |
| Wiper | No |
| Corner Radius | .031in / 1/32in / .80mm |
| Thickness | .094in / 3/32in / 2.38mm |
| Inscribed Circle | .250in / 1/4in / 6.35mm |
| Material | Carbide |
| Coating Process | CVD |