CCMT3251FP KCP10B
- Item Code: KEN 5537420
- Brand: KENNAMETAL
- Mfg Part No: 5537420
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $24.60/EA
Description
SCREW ON FP LIGHT FINISHING INSERT KCP10B CCMT3251FP KCP10B
Tech Specs
Back To Top| Brand | KENNAMETAL |
|---|---|
| Chipbreaker | FP |
| Coating | TiCN |
| Grade | KCP10B |
| Included Angle | 80 |
| Insert Hand | N - Neutral |
| Insert Length (Decimal / mm) | .381in / 9.67mm |
| Insert Material | Carbide |
| Insert Shape | DIAMOND |
| Size | 32.51 |
| Style | CCMT |
| Wiper | No |
| Corner Radius | .016in / 1/64in / .40mm |
| Thickness | .156in / 5/32in / 3.97mm |
| Inscribed Circle | .375in / 3/8in / 9.53mm |
| Material | Carbide |
| Coating Process | CVD |
| Stock Status | In Stock |