WNMG432RP KCK20B
- Item Code: KEN 5640436
- Brand: KENNAMETAL
- Mfg Part No: 5640436
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $21.46/EA
Description
Material Description: KENLOC RP ROUGHING POSITIVE INSERT | ANSI Catalog: WNMG432RP | Grade: KCK20B
Tech Specs
Back To Top| Brand | KENNAMETAL |
|---|---|
| Chipbreaker | RP |
| Coating | TiOCN |
| Grade | KCK20B |
| Included Angle | 80 |
| Insert Hand | N - Neutral |
| Insert Length (Decimal / mm) | .342in / 8.69mm |
| Insert Material | Carbide |
| Insert Shape | TRIGON |
| Size | 432 |
| Style | WNMG |
| Wiper | No |
| Corner Radius | .031in / 1/32in / .80mm |
| Thickness | .188in / 3/16in / 4.76mm |
| Inscribed Circle | .500in / 1/2in / 12.70mm |
| Material | Carbide |
| Coating Process | CVD |