CNMG433A-4E SP0819
- Item Code: KEN 5653036
- Brand: KENNAMETAL
- Mfg Part No: 5653036
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $21.10/EA
Description
Supplier Part #: 5653036 | ANSI Catalog #: CNMG433A-4E | Grade: SP0819 | Material Description: INSERTS - CB CLAMP-ON,PIN-LOCK
Tech Specs
Back To Top| Brand | KENNAMETAL |
|---|---|
| Chipbreaker | A-4E |
| Coating | TiAlN |
| Grade | SP0819 |
| Included Angle | 80 |
| Insert Hand | N - Neutral |
| Insert Length (Decimal / mm) | .508in / 12.90mm |
| Insert Material | CARBIDE |
| Insert Shape | DIAMOND |
| Size | 433 |
| Style | CNMG |
| Wiper | No |
| Corner Radius | .047in / 3/64in / 1.20mm |
| Thickness | .188in / 3/16in / 4.76mm |
| Inscribed Circle | .500in / 1/2in / 12.70mm |
| Material | Carbide |
| Coating Process | PVD |
| Stock Status | In Stock |