VNGG330.5-3F SP0819
- Item Code: KEN 5653247
- Brand: KENNAMETAL
- Mfg Part No: 5653247
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $28.21/EA
Description
Supplier Part #: 5653247 | ANSI Catalog #: VNGG330.5-3F | Grade: SP0819 | Material Description: INSERTS - CB CLAMP-ON,PIN-LOCK
Tech Specs
Back To Top| Brand | KENNAMETAL |
|---|---|
| Chipbreaker | 3F |
| Coating | TiAlN |
| Grade | SP0819 |
| Included Angle | 35 |
| Insert Hand | N - Neutral |
| Insert Length (Decimal / mm) | .654in / 16.61mm |
| Insert Material | CARBIDE |
| Insert Shape | DIAMOND |
| Size | 330.5 |
| Style | VNGG |
| Wiper | No |
| Corner Radius | .008in / .22mm |
| Thickness | .188in / 3/16in / 4.76mm |
| Inscribed Circle | .375in / 3/8in / 9.53mm |
| Material | Carbide |
| Coating Process | PVD |
| Stock Status | In Stock |