4CH0300DK005A
- Item Code: KEN 5824129
- Mfg Part No: 5824129
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $46.70/EA
Description
Product Group: GenApp 4FL SQE Metric DIN | ANSI: 4CH0300DK005A | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SC End Mill 4FL 3x6x5x50 | Material #: 5824129
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.1969 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1181 in |
| Diameter (Metric) | 3mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 1.9685 (50mm) |