4CH0350DL010A
- Item Code: KEN 5824130
- Mfg Part No: 5824130
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $48.15/EA
Description
Product Group: GenApp 4FL SQE Metric DIN | ANSI: 4CH0350DL010A | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SC End Mill 4FL 3,5x6x10x57 | Material #: 5824130
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.3937 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1378 in |
| Diameter (Metric) | 3.5mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 2.2638 (57.5mm) |