4CH0800DK012A
- Item Code: KEN 5824182
- Mfg Part No: 5824182
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $54.61/EA
Description
Product Group: GenApp 4FL SQE Metric DIN | ANSI: 4CH0800DK012A | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SCEnd Mill 4FL 8x8x12x58 | Material #: 5824182
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.4724 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3150 in |
| Diameter (Metric) | 8mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 2.2835 (58mm) |