4CH0900DK013A
- Item Code: KEN 5824184
- Mfg Part No: 5824184
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $76.87/EA
Description
Product Group: GenApp 4FL SQE Metric DIN | ANSI: 4CH0900DK013A | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SC End Mill 4FL 9x10x13x66 | Material #: 5824184
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.5118 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3543 in |
| Diameter (Metric) | 9mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 2.5984 (66mm) |