4CH0500DD013A
- Item Code: KEN 5824199
- Mfg Part No: 5824199
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $46.18/EA
Description
Product Group: GenApp 4FL SQE Metric DIN | ANSI: 4CH0500DD013A | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SC End Mill 4FL 5x5x13x50 | Material #: 5824199
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.5118 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1969 in |
| Diameter (Metric) | 5mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 1.9685 (50mm) |