4CH1800DK024B
- Item Code: KEN 5824214
- Mfg Part No: 5824214
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $302.92/EA
Description
Product Group: GenApp 4FL SQE Metric DIN | ANSI: 4CH1800DK024B | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SC End Mill 4FL 18x18x24x84 | Material #: 5824214
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.9449 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .7087 in |
| Diameter (Metric) | 18mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 3.3071 (84mm) |