4CH2000DK026B
- Item Code: KEN 5824216
- Mfg Part No: 5824216
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $396.48/EA
Description
Product Group: GenApp 4FL SQE Metric DIN | ANSI: 4CH2000DK026B | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SC End Mill 4FL 20x20x26x92 | Material #: 5824216
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 1.0236 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .7874 in |
| Diameter (Metric) | 20mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 3.6220 (92mm) |