4CH2000DL038B
- Item Code: KEN 5824217
- Mfg Part No: 5824217
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $450.55/EA
Description
Product Group: GenApp 4FL SQE Metric DIN | ANSI: 4CH2000DL038B | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SC End Mill 4FL 20x20x38x104 | Material #: 5824217
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 1.4961 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .7874 in |
| Diameter (Metric) | 20mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 4.0945 (104mm) |