4CH0400ML019A
- Item Code: KEN 5824223
- Mfg Part No: 5824223
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $45.04/EA
Description
Product Group: GenApp 4FL SQE Metric nonDIN | ANSI: 4CH0400ML019A | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SC End Mill 4FL 4x4x19x63 | Material #: 5824223
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.7480 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1575 in |
| Diameter (Metric) | 4mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 2.4803 (63mm) |