4CH0400MX031A
- Item Code: KEN 5824224
- Mfg Part No: 5824224
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $51.07/EA
Description
Product Group: GenApp 4FL SQE Metric nonDIN | ANSI: 4CH0400MX031A | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SC End Mill 4FL 4x4x31x75 | Material #: 5824224
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 1.2205 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1575 in |
| Diameter (Metric) | 4mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 2.9528 (75mm) |