4CH0500MR030A
- Item Code: KEN 5824225
- Mfg Part No: 5824225
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $51.68/EA
Description
Product Group: GenApp 4FL SQE Metric nonDIN | ANSI: 4CH0500MR030A | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SC End Mill 4FL 5x5x30x75 | Material #: 5824225
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 1.1811 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1969 in |
| Diameter (Metric) | 5mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 2.9528 (75mm) |