4CH0800ML028A
- Item Code: KEN 5824230
- Mfg Part No: 5824230
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $60.96/EA
Description
Product Group: GenApp 4FL SQE Metric nonDIN | ANSI: 4CH0800ML028A | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SC End Mill 4FL 8x8x28x75 | Material #: 5824230
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 1.1024 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3150 in |
| Diameter (Metric) | 8mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 2.9528 (75mm) |