4CH1200MR025A
- Item Code: KEN 5824235
- Mfg Part No: 5824235
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $106.73/EA
Description
Product Group: GenApp 4FL SQE Metric nonDIN | ANSI: 4CH1200MR025A | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SC End Mill 4FL 12x12x25x89 | Material #: 5824235
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.9843 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .4724 in |
| Diameter (Metric) | 12mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 3.5039 (89mm) |