4CH1400MX075A
- Item Code: KEN 5824240
- Mfg Part No: 5824240
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $250.99/EA
Description
Product Group: GenApp 4FL SQE Metric nonDIN | ANSI: 4CH1400MX075A | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SC End Mill 4FL 14x14x75x150 | Material #: 5824240
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 2.9528 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .5512 in |
| Diameter (Metric) | 14mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 5.9055 (150mm) |