4CH2000ML056A
- Item Code: KEN 5824248
- Mfg Part No: 5824248
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $507.97/EA
Description
Product Group: GenApp 4FL SQE Metric nonDIN | ANSI: 4CH2000ML056A | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SC End Mill 4FL 20x20x56x125 | Material #: 5824248
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 2.2047 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .7874 in |
| Diameter (Metric) | 20mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 4.9213 (125mm) |