4CH1200ML045B
- Item Code: KEN 5824252
- Mfg Part No: 5824252
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $117.93/EA
Description
Product Group: GenApp 4FL SQE Metric nonDIN | ANSI: 4CH1200ML045B | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SC End Mill 4FL 12x12x45x100 | Material #: 5824252
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 1.7717 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .4724 in |
| Diameter (Metric) | 12mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 3.9370 (100mm) |