4CH1400MR032B
- Item Code: KEN 5824254
- Mfg Part No: 5824254
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $219.70/EA
Description
Product Group: GenApp 4FL SQE Metric nonDIN | ANSI: 4CH1400MR032B | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SC End Mill 4FL 14x14x32x83 | Material #: 5824254
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 1.2598 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .5512 in |
| Diameter (Metric) | 14mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 3.2677 (83mm) |