GP SCEM BN 4FL 3x6x8x57
- Item Code: KEN 5824720
- Mfg Part No: 5824720
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $57.76/EA
Description
Brand: Kennametal | Material #: 5824720 | ANSI Catalog #: 4BN0300DL008A | Grade: KC633M | Material Description: GP SCEM BN 4FL 3x6x8x57 | Product Group: GenApp 4FL BN Metric DIN
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.3150 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1181 in |
| Diameter (Metric) | 3mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 2.2441 (57mm) |