GP SCEM BN 4FL 5x5x13x50
- Item Code: KEN 5824932
- Mfg Part No: 5824932
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $55.40/EA
Description
Brand: Kennametal | Material #: 5824932 | ANSI Catalog #: 4BN0500DD013A | Grade: KC633M | Material Description: GP SCEM BN 4FL 5x5x13x50 | Product Group: GenApp 4FL BN Metric DIN
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.5118 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1969 in |
| Diameter (Metric) | 5mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 1.9685 (50mm) |