4BN0800DD019A KC633M GP SCEM BN 4FL 8x8x
- Item Code: KEN 5824934
- Mfg Part No: 5824934
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $70.97/EA
Description
GP SCEM BN 4FL 8x8x19x63 KC633M 4BN0800DD019A KC633M
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.7480 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3150 in |
| Diameter (Metric) | 8mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 2.4803 (63mm) |