GPSCEM BN 4FL 18x18x32x92
- Item Code: KEN 5824939
- Mfg Part No: 5824939
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $404.96/EA
Description
Brand: Kennametal | Material #: 5824939 | ANSI Catalog #: 4BN1800DD032A | Grade: KC633M | Material Description: GPSCEM BN 4FL 18x18x32x92 | Product Group: GenApp 4FL BN Metric DIN
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 1.2598 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .7087 in |
| Diameter (Metric) | 18mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 3.6220 (92mm) |