GP SCEM BN 4FL 3x3x20x75
- Item Code: KEN 5824951
- Mfg Part No: 5824951
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $49.25/EA
Description
Brand: Kennametal | Material #: 5824951 | ANSI Catalog #: 4BN0300MR020A | Grade: KC633M | Material Description: GP SCEM BN 4FL 3x3x20x75 | Product Group: GenApp 4FL BN Metric nonDIN
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.7874 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1181 in |
| Diameter (Metric) | 3mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 2.9528 (75mm) |