GP SCEM BN 4FL 5x5x30x75
- Item Code: KEN 5824953
- Mfg Part No: 5824953
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $62.01/EA
Description
Brand: Kennametal | Material #: 5824953 | ANSI Catalog #: 4BN0500MR030A | Grade: KC633M | Material Description: GP SCEM BN 4FL 5x5x30x75 | Product Group: GenApp 4FL BN Metric nonDIN
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 1.1811 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1969 in |
| Diameter (Metric) | 5mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 2.9528 (75mm) |