GP SCEM BN 4FL 12x12x45x150
- Item Code: KEN 5824958
- Mfg Part No: 5824958
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $160.06/EA
Description
Brand: Kennametal | Material #: 5824958 | ANSI Catalog #: 4BN1200ML045A | Grade: KC633M | Material Description: GP SCEM BN 4FL 12x12x45x150 | Product Group: GenApp 4FL BN Metric nonDIN
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 1.7717 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .4724 in |
| Diameter (Metric) | 12mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 5.9055 (150mm) |