GP SCEM BN 4FL 16x16x32x89
- Item Code: KEN 5824959
- Mfg Part No: 5824959
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $343.81/EA
Description
Brand: Kennametal | Material #: 5824959 | ANSI Catalog #: 4BN1600MR032A | Grade: KC633M | Material Description: GP SCEM BN 4FL 16x16x32x89 | Product Group: GenApp 4FL BN Metric nonDIN
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 1.2598 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6299 in |
| Diameter (Metric) | 16mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 3.5039 (89mm) |