GP SCEM BN 4FL 20x20x56x125
- Item Code: KEN 5824961
- Mfg Part No: 5824961
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $609.57/EA
Description
Brand: Kennametal | Material #: 5824961 | ANSI Catalog #: 4BN2000MR056A | Grade: KC633M | Material Description: GP SCEM BN 4FL 20x20x56x125 | Product Group: GenApp 4FL BN Metric nonDIN
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 2.2047 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .7874 in |
| Diameter (Metric) | 20mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 4.9213 (125mm) |