2CH0300DK004A
- Item Code: KEN 5872944
- Mfg Part No: 5872944
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $46.70/EA
Description
Product Group: GenApp 2FL SQE Metric DIN | ANSI: 2CH0300DK004A | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SCEM 2FL 3x6x4x50 | Material #: 5872944
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.1575 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1181 in |
| Diameter (Metric) | 3mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 1.9685 (50mm) |