2CH0500DL010A
- Item Code: KEN 5872962
- Mfg Part No: 5872962
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $48.15/EA
Description
Product Group: GenApp 2FL SQE Metric DIN | ANSI: 2CH0500DL010A | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SCEM 2FL 5x6x10x57 | Material #: 5872962
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.3937 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1969 in |
| Diameter (Metric) | 5mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 2.2441 (57mm) |