2CH0700DK008A
- Item Code: KEN 5872965
- Mfg Part No: 5872965
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $54.61/EA
Description
Product Group: GenApp 2FL SQE Metric DIN | ANSI: 2CH0700DK008A | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SCEM 2FL 7x8x8x58 | Material #: 5872965
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.3150 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .2756 in |
| Diameter (Metric) | 7mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 2.2835 (58mm) |