2CH0800DL016A
- Item Code: KEN 5872968
- Mfg Part No: 5872968
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $59.14/EA
Description
Product Group: GenApp 2FL SQE Metric DIN | ANSI: 2CH0800DL016A | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SCEM 2FL 8x8x16x63 | Material #: 5872968
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.6299 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3150 in |
| Diameter (Metric) | 8mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 2.4803 (63mm) |