2CH1000DK011A
- Item Code: KEN 5872972
- Mfg Part No: 5872972
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $76.87/EA
Description
Product Group: GenApp 2FL SQE Metric DIN | ANSI: 2CH1000DK011A | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SCEM 2FL 10x10x11x66 | Material #: 5872972
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.4331 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3937 in |
| Diameter (Metric) | 10mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 2.5984 (66mm) |