2CH1600DL026A
- Item Code: KEN 5872980
- Mfg Part No: 5872980
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $286.50/EA
Description
Product Group: GenApp 2FL SQE Metric DIN | ANSI: 2CH1600DL026A | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SCEM 2FL 16x16x26x92 | Material #: 5872980
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 1.0236 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6299 in |
| Diameter (Metric) | 16mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 3.6220 (92mm) |