2CH1800DK018A
- Item Code: KEN 5872981
- Mfg Part No: 5872981
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $296.98/EA
Description
Product Group: GenApp 2FL SQE Metric DIN | ANSI: 2CH1800DK018A | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SCEM 2FL 18x18x18x84 | Material #: 5872981
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.7087 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .7087 in |
| Diameter (Metric) | 18mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 3.3071 (84mm) |