2CH2000DL032A
- Item Code: KEN 5872984
- Mfg Part No: 5872984
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $441.72/EA
Description
Product Group: GenApp 2FL SQE Metric DIN | ANSI: 2CH2000DL032A | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SCEM 2FL 20x20x32x104 | Material #: 5872984
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 1.2598 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .7874 in |
| Diameter (Metric) | 20mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 4.0945 (104mm) |