2CH1200DK012B
- Item Code: KEN 5872985
- Mfg Part No: 5872985
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $104.31/EA
Description
Product Group: GenApp 2FL SQE Metric DIN | ANSI: 2CH1200DK012B | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SCEM 2FL 12x12x12x73 | Material #: 5872985
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.4724 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .4724 in |
| Diameter (Metric) | 12mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 2.8740 (73mm) |