2CH1400DK014B
- Item Code: KEN 5872987
- Mfg Part No: 5872987
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $191.03/EA
Description
Product Group: GenApp 2FL SQE Metric DIN | ANSI: 2CH1400DK014B | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SCEM 2FL 14x14x14x75 | Material #: 5872987
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.5512 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .5512 in |
| Diameter (Metric) | 14mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 2.9528 (75mm) |