2CH0500ML020A
- Item Code: KEN 5873022
- Mfg Part No: 5873022
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $51.68/EA
Description
Product Group: GenApp 2FL SQE Metric nonDIN | ANSI: 2CH0500ML020A | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SCEM 2FL 5x5x20x63 | Material #: 5873022
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.7874 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1969 in |
| Diameter (Metric) | 5mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 2.4803 (63mm) |