2CH0550MR014A
- Item Code: KEN 5873024
- Mfg Part No: 5873024
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $46.70/EA
Description
Product Group: GenApp 2FL SQE Metric nonDIN | ANSI: 2CH0550MR014A | Grade: KC633M | Brand: KMT | Description: GP SCEM 2FL 5,5x6x14x50 | Material #: 5873024
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.5512 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .2165 in |
| Diameter (Metric) | 5.5mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 1.9685 (50mm) |